Komunikat nr 5 Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego

K O M U N I K A T  5

Powiatowego  Inspektora Nadzoru Budowlanego w Białymstoku
skierowany do właścicieli, zarządców obiektów budowlanych
w sprawie odśnieżania dachów obiektów wielko-powierzchniowych




W związku ze zbliżającym się okresem zimowym przypominam właścicielom  i zarządcom obiektów budowlanych, o których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 07 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2018r., poz. 1202 ze zm.) o ustawowym obowiązku zapewnienia, dochowując należytej staranności bezpiecznego użytkowania obiektów w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekty, związanych z działaniem człowieka lub sił natury takich jak wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne itp.

W okresie jesienno – zimowym zwiększa się ryzyko wystąpienia zagrożeń i katastrof budowlanych, wskutek przeciążenia konstrukcji obiektu w wyniku np. wystąpienia znacznych opadów śniegu lub innych niekorzystnych dla bezpieczeństwa obiektu zjawisk atmosferycznych. W związku z powyższym kontrola okresowa w odniesieniu do budynków       o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych  o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 powinna być przeprowadzona w terminie do 30 listopada, aby w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w stanie technicznym obiektu można było usunąć usterki przed okresem zimowym.
Kontrola winna być przeprowadzona zgodnie z zasadami jak dla kontroli okresowej przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane lub kwalifikacje wymienione w art. 62 ust. 5 i ust. 6 Prawa budowlanego.

Jednocześnie przypominam, że po wykonanej kontroli osoba dokonująca kontroli jest zobowiązana bezzwłocznie pisemnie zawiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego o przeprowadzonej kontroli.

 Zakres przedmiotowy tej kontroli obejmuje sprawdzenie stanu technicznego:
•    elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działanie czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
•    instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
•    instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych  i wentylacyjnych).

Osoba dokonująca kontroli (a nie właściciel lub zarządca), jest zobowiązana bezzwłocznie pisemnie zawiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego o przeprowadzonej kontroli.
    Wyżej wymienione budynki i obiekty budowlane są umownie traktowane jako „obiekty podwyższonego ryzyka”. Dlatego też, zgodnie z PN-EN 1990 Eurokod Podstawy projektowania konstrukcji, konstrukcje obiektów budowlanych, w których występuje wysokie zagrożenie życia ludzkiego lub bardzo duże konsekwencje ekonomiczne, społeczne   i środowiskowe – wynikające ze zniszczenia lub nieprawidłowego funkcjonowania konstrukcji – należy poddawać  zaostrzonej kontroli w procesie ich projektowania oraz realizacji.
    Uwzględniając powyższe, takie obiekty budowlane należy poddawać zaostrzonej kontroli również w czasie ich użytkowania. Przejawem zaostrzonej kontroli w zakresie użytkowania tych obiektów jest przepis dotyczący kontroli okresowych, o których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo budowlane.

    Na podstawie przepisu art. 70 ust. 1 ww. ustawy właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, na którym spoczywają obowiązki w zakresie napraw, określone w przepisach odrębnych lub umowach, obowiązany jest w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli stanu technicznego obiektu budowlanego lub jego części, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem.

    Obowiązek powyższy, powinien być potwierdzony w protokole z kontroli obiektu budowlanego. Osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie przesłać kopię tego protokołu do właściwego organu (zob. art. 70 ust 2 ustawy Prawo budowlane).

    Należy podkreślić, że kto nie spełnia określonego w art. 70 ust. 1, obowiązku usunięcia stwierdzonych uszkodzeń lub uzupełnienia braków, mogących spowodować niebezpieczeństwa dla ludzi lub mienia bądź zagrożenie środowiska, podlega karze aresztu albo karze ograniczenia wolności, albo karze grzywny (art. 92 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane).

Natomiast osoba, która nie spełnia obowiązku przesłania protokołu, o którym mowa w art. 70 ust. 2, podlega odpowiedzialności karnej, wynikającej z art. 93 pkt 9a ustawy Prawo budowlane.

Ponadto w odniesieniu do obowiązku przeprowadzenia kontroli na podstawie art. 61 ustawy Prawo budowlane, należy wskazać, że nowelizację z dnia 10 maja 2007r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, ustawodawca wprowadził nowy przepis karny w art. 91 a. Zatem, kto nie spełnia określonego w art. 61 ustawy Prawo budowlane, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnie bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.



                                    Andrzej Czaban
                            Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
                                    w Białymstoku


Listopad 2019r.

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Białymstoku

Informację wytworzył / za treść informacji odpowiada: Andrzej Czaban- Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Ziemskiego

Opublikował: Marek Falkowski

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 11-11-2019

Data udostępnienia w BIP: 11-11-2019 19:42

Data modyfikacji informacji: 18-11-2019 12:44