Dane kontaktowe
Białystok, 17.10.2024 r.
K O M U N I K A T
Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Białymstoku skierowany do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych
Szanowni Państwo,
W związku ze zbliżającym się okresem zimowym, a co za tym idzie możliwością wystąpienia intensywnych opadów atmosferycznych, jak również śniegu oraz lodu mogącego powodować jego zaleganie na dachach obiektów budowlanych, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Białymstoku przypomina jak co roku o obowiązkach określonych w rozdziale 6 - utrzymanie obiektów budowlanych - ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Wyżej przywołana ustawa, a dokładniej artykuł 61 zobowiązuje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego, utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2 tzn., że obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej.
Mając powyższe na uwadze, przypominam o konieczności przygotowania obiektów budowlanych do okresu zimowego, polegającym w szczególności na sprawdzeniu stanu technicznego obiektów budowlanych, w tym instalacji przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych oraz ocenie sprawności instalacji elektrycznych, grzewczych oraz instalacji gazowej, a w każdym przypadku stwierdzenia zalegania na obiektach nadmiaru śniegu bądź lodu zalecam niezwłocznie (bez oczekiwania na zarządzenia szczegółowe) przystąpić do jego usunięcia.
Budynkami szczególnie narażonymi na niesprzyjający wpływ zimowych warunków atmosferycznych są obiekty wielkopowierzchniowe (budynki o powierzchni zabudowy większe od 2000 m2, inne obiekty o powierzchni dachu większe od 1000 m2) oraz hale namiotowe. Obiekty te powinny być poddane w pierwszej kolejności kontrolom organu nadzoru budowalnego.
Ponadto przypominam, o treści art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, stanowiącym, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany: zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
W okresie jesienno–zimowym zwiększa się ryzyko wystąpienia zagrożeń i katastrof budowlanych, wskutek przeciążenia konstrukcji obiektu w wyniku np. wystąpienia znacznych opadów śniegu lub innych niekorzystnych dla bezpieczeństwa obiektu zjawisk atmosferycznych. W związku z powyższym kontrola okresowa w odniesieniu do budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 powinna być przeprowadzona w terminie do 30 listopada, aby w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w stanie technicznym obiektu można było usunąć usterki przed okresem zimowym. Kontrola winna być przeprowadzona zgodnie z zasadami jak dla kontroli okresowej przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane lub kwalifikacje wymienione w art. 62 ust. 5 i ust. 6 Prawa budowlanego. Jednocześnie przypominam, że po wykonanej kontroli osoba dokonująca kontroli jest zobowiązana bezzwłocznie pisemnie zawiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego o przeprowadzonej kontroli.
W przypadku stwierdzenia zagrożenia na terenie Państwa działania proszę o niezwłoczne powiadomienie tutejszego organu oraz właściwe centrum zarządzania kryzysowego.
15-028 Białystok
tel. 85 748 23 06, fax 85 748 23 07
e-mail: sekretariat.pinb@st.bialystok.wrotapodlasia.pl
e-puap: /pinbbialystok/SkrytkaESP
Osoba reprezentująca jednostkę:
Andrzej Czaban- Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Ziemskiego
Załatwianie spraw:
poniedziałek 800-1800
wtorek 730-1530
środa 730-1530
czwartek 730-1530
piątek 730-1530
Skargi i wnioski:
W sprawie skarg i wniosków Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przyjmuje interesantów w poniedziałki w godz. 8:00-16-00.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Od 1 lipca 2021 r. rozpoczyna się proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.
Obowiązkiem Właściciela/Zarządcy budynku posiadającego źródło ciepła lub spalania paliw do 1MW jest wypełnienie odpowiedniej deklaracji i złożenia jej w wybrany sposób:
-przez stronę internetową www.zone.gunb.gov.pl,
-osobiście we właściwym Urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku)
Jeżeli dom posiada źródło ciepła i spalania paliw zainstalowane przed 1 lipca 2021 r. czas na złożenie deklaracji wynosi 12 miesięcy. W przypadku zainstalowania źródła ciepła lub spalania paliw po 1 lipca deklarację należy złożyć w terminie 14 dni.
Deklaracje dla budynków i lokali mieszkalnych jak i niemieszkalnych można pobrać pod adresem: https://zone.gunb.gov.pl/dokumenty-do-pobrania/
Metryka strony